Jokes from Turkey

Çok yaşa

Alman,Fransız,İngiliz ve Temel Küçük bir uçakta seyahat ederlerken yardımcı pilot heyecanla gelerek -“Bakın büyük bir sorunumuz var,uçağın motoru arızalandı ve düşüyoruz.Bu yüzden uçaktaki yükü hafifletmemiz lazım.içinizden birisi kendini feda etmek zorunda” deyince . Herkes birbirinin yüzüne bakmaya başladı.Kısa bir sessizlikten sonra Alman gururla ayağa kalkarak -“Çok yaşa Almanya” diyerek bağırdı ve kendini aşağı attı. Fakat on dakika sonra yardımcı pilot gelerek aynı şeyleri söyledi.Bu sefer Fransız gururla ayağa kalktı ve -“Çok yaşa Fransa” diyerek kendini aşağı attı.Fakat biraz sonra yardımcı pilot gene gelerek -“Maalesef inebilmek için son bir kişinin daha kendini feda etmesi gerekiyor” dedi.Temel ve İngiliz bir müddet birbirlerine baktılar ve Temel gururla ayağa kalkarak -“Çok yaşa Türkiye” diye bağırdı ve İngilizi tutup aşağı attı.

Live and Let Live

German,French,English and Turkish Temel,they travel  in a small and same plane.

While they are travelling,the helper of the pilot comes and says ‘We have a big problem,the engine of the plane is broken and we are falling down.We need to make the plane a bit ligher.and one of you should sacrifice  your life fort he other passengers’ ..

Everybody start to look each others.

After a short silence,The German with a proud stands up and says ‘Live and let live Germany ‘ and he jumps from the plane…

But ten minutes later the helper of te pilot comes again,she says the same things .

This time French stands up with a proud and says ‘Live and let liveFrance’  and he jumps too…

The helper of the pilot comes again and says ’ Too bad ,for landing off safely one more person need to sacrifice himself too,someone needs to jumps again otherwise we cant land off’….

Turkish Temel and English look each others for a while and Turkish Temel stands up with a proud and he shoutes  ‘Live and let liveTurkey’ and he holds English and throw English from the plane…

prepared by Hürriyet Primary Students

Best regards

necla

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s